Ploty a altány bez nátěru nevydrží

Lazura je pro dřevo jako košilka. Ochrání ho před ostrým sluncem, hustým deštěm, mrazivým sněhem a dá mu slušivý vzhled. Aby však dřevo vydrželo a nátěr byl trvanlivý, musíte zvolit správnou taktiku.

Nestačí sáhnout po první plechovce a její obsah natřít na starý plot, lavičku nebo altán. Ať byste se jakkoli snažili, výsledkem by mohlo být zklamání – olupující se nátěr a voda nasáknutá ve dřevě bez možnosti odpaření. To je ráj pro houby a škůdce z říše hmyzu.

Každý nátěr má dvě vrstvy
Pokud vám to dosud nikdo neřekl a jste na tom stejně jako truhlářští mistři před desítkami let. Není nátěru, který by ochránil dřevo před vrtochy přírody. Nasaje-li z ovzduší dostatek vlhkosti, začne být atraktivní pro houby i hmyz. Nemusíte postavit skříň pod okap, aby se do jejího dřeva nastěhovaly červotoče. Pára je všude kolem nás a dřevo ji s radostí přijímá.

Aby bylo dřevo pro život tabu, je třeba ho natřít při každé renovaci biocidním napouštědlem. Moderní napouštědla jsou natolik účinná, že i do starého, suchého dřeva dokáží vniknout do hloubky několika milimetrů. To je dostatečná ochrana k tomu, aby dřevo zůstalo zdravé i tehdy, zameškáte-li správný čas obnovy jeho nátěru. Potrvá celé měsíce, než se biocidní ochrana na přímém dešti vymyje z dřevěných vláken ven.

Ať natíráte čerstvé dřevo, nebo obnovujete jeho znehodnocený nátěr, na napouštědlo byste určitě neměli zapomenout. Vždy si můžete vybrat či sáhnete po syntetickém nebo vodou ředitelném. Obě jsou průsvitné a nemění vzhled dřeva. Zachovávají jeho přírodní kresbu.

Slovensko je jedinou zemí v Evropě, kde se pro nevědomost spotřebitelů prodá více silnovrstvé lazury než tenkovrstvé. Silnovrstvá pod holé nebe nepatří.

Pokud lazura, tak tenkovrstvá
Krycí barevné nátěry jsou fajn, chcete-li utajit skutečnou kresbu a barvu dřeva. Pokud je však chcete zachovat a zdůraznit, lazura je tou správnou volbou. Vždy když řešíte plot, zahradní lavičku, treláž, pergolu či cokoli vystavené mrzutostem počasí, v úvahu přichází výhradně tenkovrstvá lazura.

Ta na povrchu dřeva netvoří film. Vsákne se do něj a stane se součástí povrchových vláken. Ty chrání před působením slunce a zabraňuje vpíjení vody. Současně však netvoří bariéru páře, která může ze dřeva nerušeně odcházet ven. Znamená to, že i kdyby prasklinou dovnitř zatékalo, pára se ven dostane.

Výhodou tenkovrstvé lazury je, že její stárnutí probíhá utajeně. Nic se neloupe, nic nepraská, nic neztrácí svůj původní vzhled. Snad jen barvy vybledly na slunci a voda přestala stékat, ale nasákne se do dřeva. Obnova je proto stejně jednoduchá jako první nátěr. Natřete napouštědlem, následně tenkovrstvou lazurou a jste přesně tam, kde jste byli před lety. Bez broušení, škrábání či hoblování.

Taková ochrana platí i na staré desky vypálené sluncem. Určitě jste si jich všimli na stodolách, průčelích budov či kdekoli jinde. Léty měnily svou barvu a přes všechny odstíny šedi se dostaly až k tmavě hnědé. Právě do nich se napouštědlo a tenkovrstvá lazura vsáknou k naprosté dokonalosti.

Moderní tenkovrstvé lazury mají životnost až do 7 let a je pouze na vás, zda sáhnete po průhledné nebo s přídavkem pigmentů. Zkušenosti navádějí na postupný přechod od nejsvětlejších odstínů po nejtmavší.

Silnovrstvá lazura patří pod střechu
Někdy se žádá, aby dřevo mělo majestátnější vzhled, kterému nechybí povrchový lesk. Hospodyňky říkají, že je to praktické, protože hladké povrchy se snadno myjí a udržují v čistotě. Dveře, okny, lavičky chráněné nepřetržitě střechou zahradního posezení jsou typickým příkladem.

Zde přichází do hry silnovrstvá lazura. Přijde-li po napouštědle, na povrchu dřeva vytvoří ucelený, lesklý film, který dá vyniknout kráse dřeva. Vytvoří mu nový povrch, přes který nedokáže pronikat ani voda, ani pára. Jelikož je pod střechou, obvykle si jí mnoho neužije.

Silnovrstvá lazura je pro laika jako lak, do kterého přidal výrobce trochu barevného pigmentu. Udělali byste chybu, pokud byste ji použili na plotovky či jiné dřevěné konstrukce vystavené dešti. Pokud se celistvost takového nátěru časem poškodí, voda zůstane při dešti uvízlá uvnitř ve dřevě. To pomalu vyhnívá, nejednou v takovém rozsahu, že si to ani nestihnete uvědomit.

Problematická je i obnova. Pokud nátěr popraská, neobejdete se bez broušení. Jinak nový nátěr dokonale nepřilne a stane se nefunkčním podstatně dříve, než byste si přáli. O vzhledu samotném ani nemluvě.

Kapkový test nestačí
Možná jste o něm už slyšeli. Oblékněte plotovku vodou a všímáte si kapek. Pokud utíkají dolů, lazura stále plní svůj úkol. Pokud se vsáknou do dřeva, je nejvyšší čas renovovat. Pravdou je, že většinou je v tuto chvíli už pozdě.

Chcete-li provádět test, udělejte jej raději mokrým hadrem. Položte ji na dřevěný povrch a vyčkejte 30 minut. Pokud povrch dřeva pod ní ztmavne, znamená to, že voda pronikla pod lazuru. To je ten správný signál pro včasnou obnovu.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Revize elektrorozvodů

Bezpečnost elektrických instalací je pro každou budovu zásadní. Revize elektrorozvodů je odborným posouzením stavu elektrické instalace, které zajišťuje její bezpečný a spolehlivý provoz. Při...

Modré světlo a jeho účinek na spánek

Modré světlo je druh světla s vlnovou délkou 380 až 500 nm, který je nezbytný pro regulaci lidského cirkadiánního rytmu. Vystavení vysoké intenzitě modrého...
TOP nabídka

Sepsání + Publikace 100x reklamních článků

220 899 /ks cena je bez DPH
Individuální sleva 78% za sepsání a publikaci 100x PR článku. Slevu vám poskytneme na základě hesla >>>Víkend<<<
  • 1x banner 300x300px na rok zdarma. Banner bude na HP webu, který si vyberete
  • Publikace článku do 24h
  • Výběr z 1 300 magazínů
  • Články vám napíše odborný redaktor
  • Do článku můžete vložit 3x odkazy na váš web
  • Článek vyjde vždy na HP magazínu
  • Články ani odkazy nemažeme
  • Odkazy jsou DOFOLLOW
  • Publikaci článků si můžete rozložit do 24 měsíců

Další články autora